Skip to main content
Article | Mathematics and Computer Science Division

MCS researchers to play major role at SC20

The Mathematics and Computer Science (MCS) division at Argonne National Laboratory will play a major role at SC20, the premier annual conference in high-performance computing, networking, storage and analysis.

This year’s event will take place Nov. 9 - 19, 2020, as a virtual event. MCS staff will share their work and knowledge through a wide range of activities, including invited talks, technical paper presentations, workshops, panel discussions and tutorials.

Following is a list of the activities MCS researchers are participating in at this year’s virtual conference (MCS staff names denoted with hyperlinks). For the full SC20 program, see the SC20 website.

Monday, November 9

Tutorials

Lossy Compression for Scientific Data
PRESENTERS: Franck Cappello, Peter Lindstrom, Sheng Di
TIME: 2:30 p.m. – 6:30 p.m. (EST)LOCATION: Track 10

Parallel I/O In Practice
PRESENTERS: Rob Latham, Rob Ross, Brent Welch, Glenn Lockwood
TIME: 2:30 p.m. – 6:30 p.m. (EST)LOCATION: Track 1

Tuesday, November 10

Tutorials

Advanced MPI Programming – Part 1
PRESENTERS: Pavan Balaji, William Gropp, Torsten Hoefler, Rajeev Thakur
TIME: 2:30 p.m. – 6:30 p.m. (EST)LOCATION: Track 4

Advanced MPI Programming – Part 2
PRESENTERS: Pavan Balaji, William Gropp, Torsten Hoefler, Rajeev Thakur
TIME: 2:30 p.m. – 6:30 p.m. (EST)LOCATION: Track 4

Better Scientific Software
PRESENTERS: David E. Bernholdt, Anshu Dubey, Patricia A. Grubel, Rinku Gupta, Deborah Stevens
TIME: 2:30 p.m. – 6:30 p.m. (EST)LOCATION: Track 9

Parallel I/O In Practice: Part 2
PRESENTERS: Rob Latham, Rob Ross, Brent Welch, Glenn Lockwood
TIME: 2:30 p.m. – 6:30 p.m. (EST) • LOCATION: Track 1

Wednesday, November 11

Workshops

LEAP: Scaling Numerical Optimization Based Synthesis Using an Incremental Approach
SESSION: First International Workshop on Quantum Computing Software
AUTHOR/PRESENTERS: Ethan H. Smith, Marc G. Davis, Jeffery M. Larson, Costin Iancu
TIME: 11:00 a.m. – 11:20 a.m. (EST) • LOCATION: Track 3

How to get your idea funded (or, Playing the long game)
SESSION: Women in HPC: Diversifying the HPC Community and Engaging Male Allies
PRESENTER: Robert Ross
TIME: 11:30 a.m. – 11:50 a.m. (EST) • LOCATION: Track 8

Thursday, November 12

Workshops

Introduction: ISAV 2020: In Situ Infrastructures for Enabling Extreme-Scale Analysis and Visualization
SESSION: ISAV 2020: In Situ Infrastructures for Enabling Extreme-Scale Analysis and Visualization
ORGANIZERS: E. Wes Bethel, Silvio Rizzi, Christoph Garth, Bruno Raffin, Sean Ziegeler, Nicola Ferrier, Earl Duque, Patrick O’Leary, Tom Vierjahn, Kenneth Moreland, Gunther Weber, Matthew Wolf
TIME: 10:00 a.m. – 10:01 a.m. (EST) • LOCATION: Track 7

Introduction: Fifth International Parallel Data Systems Workshop
SESSION: Fifth International Parallel Data Systems Workshop
ORGANIZERS: Philip H. Carns, Shadi Ibrahim, Kento Sato, Jay F. Lofstead
TIME: 10:00 a.m. – 10:28 a.m. (EST) • LOCATION: Track 5

Autotuning Search Space for Loop Transformations
SESSION: LLVM-HPC2020: The Sixth Workshop on the LLVM Compiler Infrastructure in HPC
AUTHOR/PRESENTERS: Michael Kruse, Xingfu Wu, Hal Finkel
TIME: 12:10 p.m. – 12:50 p.m. (EST) • LOCATION: Track 6

Gauge: An Interactive Data-Driven Visualization Tool for HPC Application I/O Performance Analysis
SESSION: Fifth International Parallel Data Systems Workshop
AUTHOR/PRESENTERS: Eliakin del Rosario, Mikaela Currier, Mihailo Isakov; Sandeep Madireddy, Prasanna Balaprakash, Philip Carns, Robert Ross, Kevin Harms, Shane Snyder, Michel Kinsy
TIME: 12:50 p.m. – 1:18 p.m. (EST) • LOCATION: Track 5

Autotuning PolyBench Benchmarks with LLVM Clang/Polly Loop Optimization Pragmas Using Bayesian Optimization
SESSION: PMBS20: The 11th International Workshop on Performance Modeling, Benchmarking and Simulation of High-Performance Computer Systems
AUTHOR/PRESENTERS: Xingfu Wu, Michael Kruse, Prasanna Balaprakash, Hal Finkel, Valerie Taylor, Paul Hovland, Mary Hall
TIME: 2:30 p.m. – 3:00 p.m. (EST) • LOCATION: Track 2

XNET Lightning Talk: SAGE: AI at the Edge for Software-defined Wireless Sensors
SESSION: INDIS 2020: The 7th International Workshop on Innovating the Network for Data-Intensive Science
PRESENTER: Pete Beckman
TIME: 11:18 a.m. – 11:22 a.m. (EST) • LOCATION: Track 4

Keeping It Real: Why HPC Data Services Don’t Achieve I/O Microbenchmark Performance
SESSION: Fifth International Parallel Data Systems Workshop
AUTHOR/PRESENTERS: Philip Carns, Kevin Harms, Bradley W. Settlemyer, Brian Atkinson, Robert B. Ross
TIME: 11:25 a.m. – 11:53 a.m. (EST) • LOCATION: Track 5

Panel Discussion: Experimental Networks (XNET)
SESSION: INDIS 2020: The 7th International Workshop on Innovating the Network for Data-Intensive Science
MODERATORS: CEES de Laat, Ezra Kissel
PANELISTS: Anita Nikolich, Ilya Baldin, Jerry Sobieski, Pete Beckman, Inder Monga, Andrew Wiedlea
TIME: 11:30 a.m. – 11:55 a.m. (EST) • LOCATION: Track 4

A Survey of Resource Constrained Scheduling for In Situ Analysis
SESSION: DRBSD-6: The 6th International Workshop on Data Analysis and Reduction for Big Scientific Data
PRESENTER: Todd Munson
TIME: 5:55 p.m. – 6:29 p.m. (EST)LOCATION: Track 1

Fifth International Parallel Data Systems Workshop
SESSION CHAIRS: Philip Carns, Shadi Ibrahim, Kento Sato, Jay Lofstead
TIME: 10:00 a.m. – 4:40 p.m. (EST) • LOCATION: Track 5

Friday, November 13

Workshops

Introduction: H2RC 2020: Sixth International Workshop on Heterogeneous High-Performance Reconfigurable Computing
SESSION: H2RC 2020: Sixth International Workshop on Heterogeneous High-Performance Reconfigurable Computing
ORGANIZERS: Kenneth O’Brien, Jason Bakos, Christian Plessl, Torsten Hoefler, Franck Cappello
TIME: 10:00 a.m. – 10:05 a.m. (EST) • LOCATION: Track 6

Introduction: ROSS 2020: 10th International Workshop on Runtime and Operating Systems for Supercomputers
SESSION: ROSS 2020: 10th International Workshop on Runtime and Operating Systems for Supercomputers
ORGANIZERS: Kamil Iskra, Torsten Hoefler, Balazs Gerofi
TIME: 10:00 a.m. – 10:15 a.m. (EST) • LOCATION: Track 7

Implementing Flexible Threading Support in Open MPI
SESSION: ExaMPI: Workshop on Exascale MPI
AUTHOR/PRESENTERS: Noah Evans, Jan Ciesko, Stephen L. Olivier, Howard Pritchard, Shintaro Iwasaki, Ken Raffenetti, Pavan Balaji
TIME: 12:30 p.m. – 1:00 p.m. (EST) • LOCATION: Track 1

Introduction: Fourth Workshop on Interactive High-Performance Computing
SESSION: Fourth Workshop on Interactive High-Performance Computing
ORGANIZERS: Rollin Thomas, Nicola Ferrier, Albert Reuther, Michael Ringenburg
TIME: 2:30 p.m. – 2:35 p.m. (EST) • LOCATION: Track 11

Towards Generalizable Models of I/O Throughput
SESSION: ROSS 2020: 10th International Workshop on Runtime and Operating Systems for Supercomputers
AUTHOR/PRESENTERS: Mihailo Isakov, Eliakin del Rosario, Sandeep Madireddy, Prasanna Balaprakash, Philip Carns, Robert Ross, Michel Kinsy
TIME: 2:30 p.m. – 3:00 p.m. (EST) • LOCATION: Track 7

Teaching Software Sustainability for High Performance Computing at ATPESC
SESSION: EduHPC20: Workshop on Education for High-Performance Computing
AUTHOR/PRESENTERS: Anshu Dubey, Katherine Riley, David Bernholdt
TIME: 4:20 p.m. – 4:45 p.m. (EST) • LOCATION: Track 5

ROSS 20202: 10th International Workshop on Runtime and Operating Systems for Supercomputers
SESSION CHAIRD: Balazs Gerofi, Kamil Iskra
TIME: 10:00 a.m. – 4:45 p.m. (EST) • LOCATION: Track 7

Fourth Workshop on Interactive High-Performance Computing
SESSION CHAIRS: Nicola Ferrier, Albert Reuther, Michael Ringenburg, Rollin Thomas
TIME: 2:30 p.m. – 6:30 p.m. (EST) • LOCATION: Track 11

Tuesday, November 17

Papers

Improving All-to-Many Personalized Communication in Two-Phase I/O
SESSION: I/O
AUTHORS: Qiao Kang, Robert Ross, Robert Latham, Sunwoo Lee, Ankit Agrawal, Alok Choudhary, Wei-keng Liao
TIME: 10:00 a.m. – 10:30 a.m. (EST) • LOCATION: Track 5

Recurrent Neural Network Architecture Search for Geophysical Emulation
SESSION: Constraints & Physics in Machine Learning
AUTHORS: Romit Maulik, Romain Egele, Bethany Lusch, Prasanna Balaprakash
TIME: 10:30 a.m. – 11:00 a.m. (EST) • LOCATION: Track 2

CAB-MPI: Exploring Interprocess Work-Stealing towards Balanced MPI Communication
SESSION: Communication & Networks
AUTHORS: Kaiming Ouyang, Min Si, Atsushi Hori, Zizhong Chen, Pavan Balaji
TIME: 4:00 p.m. – 4:30 p.m. (EST) • LOCATION: Track 5

HPC I/O Throughput Bottleneck Analysis with Explainable Local Models
SESSION: AI for IT
AUTHORS: Mihailo Isakov, Eliakin del Rosario, Sandeep Madireddy, Prasanna Balaprakash, Phillip H. Carns, Robert Ross, Michel A. Kinsy
TIME: 4:00 p.m. – 4:30 p.m. (EST) • LOCATION: Track 3

Panel

Lossy Compression for Scientific Data: Success Stories
MODERATOR: Franck Cappello
PANELISTS: Peter Lindstrom, Sheng Di, Jon Calhoun, Pascal Grosset, Katrin Heitmann, Allison Baker
TIME: 3:30 p.m. – 5:00 p.m. (EST)LOCATION: Track 8

State of the Practice Talks

Working Remotely: Onboarding and Mentoring
SESSION: Responding to Pandemic Driven Change
AUTHOR: Rajesh Sankaran
TIME: 3:00 p.m. – 3:30 p.m. (EST)LOCATION: Track 7

Thursday, November 19

Birds of a Feather

Software Engineering and Reuse in Modeling, Simulation, and Data Analytics for Science and Engineering
SESSION LEADER: David Bernholdt
ADDITIONAL SESSION LEADERS: Neil Chue Hong, Anshu Dubey, Nasir Eisty, Charles Ferenbaugh, Sandra Gesing, Rinku Gupta, Carina Haupt, Axel Huebl, Catherine Jones, Mozhgan Kabiri Chimeh
TIME: 2:30 p.m. – 3:45 p.m. (EST) • LOCATION: Track 9

Panel

Exotic Storage and Data Technology: 2006 to 2020 and Beyond
MODERATOR: Brent Draney
PANELISTS: William Kramer, Mark Kryder, Garth Gibson, Rob Ross
TIME: 3:00 p.m. – 4:30 p.m. (EST) • LOCATION: Track 5